مراقبت و سلامتی

خواص درمانی سیر سیاه

خواص درمانی سیر سیاه

سیر از زمان قرون وسطی تا به امروز که مزایای آن به صورت علمی ثابت شده است، به عنوان یک ماده غذایی با خواص دارویی فراوان، استفاده شده است. سوابق تاریخی نشان می دهد که سیر به عنوان غذا-دارو برای کمک به هضم غذا، به عنوان آنتی بیوتیک و ضدانگل قوی، برای درمان سرماخوردگی، عفونت و انواع مختلف بیماری های دیگر استفاده می شود.در ادامه با ما همراه باشید تا از خواص درمانی سیر سیاه آگاه شوید.

سیر سیاه و مبارزه با رشد سرطان

نتایج بررسی های منظم محققان، نشان می دهد که مصرف سیر سیاه به طور معکوس با سرطان در ارتباط است. پس از بررسی بیست و پنج مطالعه، که بر روی بروز سرطان و استفاده از سیر سیاه متمرکز شده بودند، مشخص شد که، بیشتر نتایج حاصل از مطالعات انسانی، حیوانی و آزمایشگاهی هم خوانی دارند.

بر اساس مطالعات آزمایشگاهی، عصاره سیر سیاه تخمیری قادر به از بین بردن موثر رشد سلول های سرطانی روده بزرگ است. به طور مشابه، نتایج مطالعه دیگری حاکی از این است که سیر سیاه تخمیری باعث کاهش رشد و گسترش سلول های سرطان خون نیز می شود.

محققان معتقدند اثرات ضد سرطانی سیر سیاه بخاطر ترکیبات آنتی اکسیدانی آن است. به ویژه، ترکیبات فنولیک سیر سیاه که نسبت به سیر خام به طور قابل توجهی بیشتر است.

سیر سیاه و مبارزه با رشد سرطان

سیر سیاه و تقویت سلامت قلب

یکی از شناخته شده ترین خواص درمانی سیر سیاه، توانایی آن در محافظت و بهبود سلامت قلب است که میتواند به درمان بیماری های قلبی – عروقی کمک کند.

در تحقیقات انجام شده بر بروی حیوانات، اثرات سیر سیاه و سیر خام را در بهبودی سلامت قلب، به دنبال آسیب های ناشی از اسکیمی یا عدم تامین خون ماهیچه های قلب مقایسه کردند. نتایج جالبی که محققان به آن رسیدند این بود که سیر سیاه اثرات محافظت کننده ای از قلب نشان می دهد و در به حداقل رساندن آسیب به قلب، به اندازه سیر خام و یا حتی بیشتر موثر است. به طور کلی، سیر سیاه با کاهش سطح کلسترول و تری گلیسیرید بالای خون، قادر به کاهش خطر ابتلا به بیماری های قلبی است.

سیر سیاه و حفظ عملکرد مغز و تقویت حافظه

تقریبا سیر سیاه هم مانند سیر معمولی، میتواند تاثیر قدرت مندی بر سلامت مغز بگذارد. از آنجا که سیر سیاه سرشار از انتی اکسیدان است، میتواند التهاب را کاهش داده و به جلوگیری از اختلالات مغزی مانند زوال عقل، بیماری آلزامیر و بیماری پارکینسون کمک کند.

اخیرا در تحقیقاتی، مشخص شد که عصاره سیر سیاه باعث افزایش حافظه در موش های دارای اختلال شناختی شده است، به علاوه اینکه باعث کاهش التهاب در مغز نیز می شود.

همچنین مطالعه دیگری در اندونزی بر روی حیوانات انجام شد، نشان داد که سیر سیاه در برابر تنش های اکسیداتیو اثر حفاظتی داشته و از اختلال در حافظه پس از تجویز مونوسدیم گلوتامات ( انتقال دهنده عصبی ) در موش جلوگیری می کند.

سیر سیاه و تثبیت قند خون

بالا بودن قند خون می تواند از تاثیرات منفی بر سلامتی به همراه داشته باشد. در کوتاه مدت، علاءمی مانند تکرر ادرار و خسته گی داشته و ختی در دراز مدت هم می تواند باعث اختلال در عملکرد کلیه، عفونت های پوستی و خطر بیشتر بیماری های قلبی شود.

اضافه کردن سیر سیاه به رژیم غذایی سالم و متعادل، یک روش ساده برای کمک به حفظ سطح طبیعی قندخون است.

بر اساس تحقیقاتی که در دانشگاه دنکوک در کره انجام شد، عصاره سیر سیاه نه تنها در کاهش سطح کلسترول و تری گلیسرید خون در موش هایی که از رژیم غذایی پر چرب تغذیه می شدند موثر بود، بلکه توانست سطح قند خون را نیز کاهش دهد، که دلیل آن را وجود مقادیر بالای آنتی اکسیدان در سیر سیاه می دانند که از عوارض دیابت جلوگیری می کند.

همچنین مطالعات بیشتر نشان می دهد که عصاره سیر سیاه اثرات متابولیکی مفیدی در زمینه چاقی یا دیابت دارد. محققانی در اسپانیا دریافتند که تجویز عصاره سیر سیاه باعث تغییر و بهبود اختلال عروق ناشی از رژیم غذایی پر چرب و پر ساکارز می شود. این امر از طریق تغییر در بیان ژن پروتئین و نوروپیتیدها شامل التهاب، متابولیسم چربی و تنظیم مصرف مواد غذایی امکان پذیر است.

سیر سیاه و تثبیت قند خون

سیر سیاه و افزایش ایمنی بدن 

سیستم ایمنی بدن، نقش اساسی در سلامت کلی بدن دارد. از بیماری ها و عفونت ها جلوگیری می کند و حتی می تواند به جلوگیری از بیماری های مزمن نیز کمک کند.

آنتی اکسیدان های موجود در سیر سیاه، ایمنی بدن را از طریق مبارزه با رادیکال های آزاد، کاهش التهاب و جلوگیری از آسیب اکسیداتیو به سلول های بدن تقویت می کنند.

در یک مطالعات آزمایشگاهی که تفاوت اثرات، بین سیر سیاه و سیر خام، بر عملکرد سیستم ایمنی را مورد بررسی قرار دادند، نتایج نشان داد که سیر سیاه در مقایسه با سیرف نه تنها قوی ترین خاصیت ضد سرطانی و آنتی اکسیدانی را دارد، بلکه در تحریک و تقویت سیستم ایمنی بدن بسیار تاثیر گذار تر است.

این فواید تقویت کننده سیستم ایمنی میتواند در چندین جهت اثرات گسترده ای بر سلامت داشته باشد و می تواند در درمان همه چیز، از آلرژی تا اختلالات خود ایمنی و عفونت های حاد و همینطور مقابله با ویروس های مانند کوید19، کمک کند.

سیر سیاه و اثرات ضد چاقی

بر اساس تحقیقات متخلفی که انجام شده است، رژیم غذایی با 5/1 درصد از عصاره سیر سیاه، نه تنها میتواند وزن را کاهش دهد، بلکه چربی ترانس را در نمونه های با چربی بالا کاهش می دهد. علاوه بر این عصاره سیر سیاه دیس لیپیدمی (اختلال در سطح چربی ها )، ناشی از رژیم غذایی با چربی بالا را نیز کاهش میدهد.

همچنین بررسی اثرات مصرف سیر سیاه به همراه رژیم غذایی پر چرب نشان می دهد که سطح چربی کل، کلسترول و تری گلیسرید خون در سطح پلاسما کاهش و کلسترل لیپوپروتئین ( HDL ) افزایش یافته است. نکته قابل توجه این است که، درمان با سیر سیاه باعث کاهش، هم گلوکز و هم انسولین در سطح پلاسما در رژیم غذایی پر چرب می شود.

علاوه بر این، عصاره سیر سیاه میتواند اثر ضد چاقی و کاهش کلسترول را، همراه با ورزش، تقویت کند. ترکیبی از سیر سیاه و ورزش تاثیر بیشتری در کاهش چربی احشایی، چربی اپیدیدیمال و وزن کبد، نسبت به حالتی که تنها ورزش می کنید، دارد.

خواص درمانی سیر سیاه

خواص درمانی سیر سیاه و اثرات ضد التهاب

سیر سیاه اثرات لخته شدن خون ناشی از تجمع پلاکتی را در مطالعات انسانی و حیوانات کاهش داده است. سیر سیاه باعث کاهش مقدار پروتئین هایی که به سلول ها می پیوندند و لخته های خونی را ایجاد میکنند، می شود. همچنین تعداد سلول هایی که باعث التهاب و آسیب سلولی می شوند را کاهش می دهد.

سیر سیاه و آسیب کبدی 

مصرف سیر سیاه در افرادی که دچار آسیب های اکسیداتیو کبدی هستند، باعث کاهش نشانگر های آسیب کبدی می شود. سیر سیاه با افزایش سطح مولکولی به نام CYP2E1، باعث افزایش فعالیت طبیعی و متابولیسم کبد می شود. سیر سیاه همچنین باعث کاهش رسوبات کبد چرب شده و مجددا قطر سلول های کبدی را به اندازه متعادل می رساند.

اثرات ضد حساسیتی (خواص درمانی سیر سیاه)

حساسیت ها، به آنتی بادی های ایمونوگلوبولی  E و بیشتر سلول هایی که همگی در تقویت التهاب طولانی مدت نقش دارند، مربوط می شوند. خصوصا پاسخ های مربوط به حساسیت نوع I، توسط گیرنده ایمونوگلوبولینE ، که در سطح بیرونی سلول های ایمنی قرار دارند فعال می شود.

مصرف سیر سیاه باعث می شود، آنزیم های التهابی در سلول های بدن کاهش یابد. که این عمل مانع از پاسخ آلرژیک می شود. سیر سیاه باعث مهار مولکول های تقویت کننده آلرژی شده و مانع از سیگنال دهی می شود. این سیگنال دهی می تواند منجرب حمله سلول های ایمنی به نام ماکروفاژ ها به سایر سلول ها شود.

 

خواص درمانی سیر سیاه

سیر سیاه و کاهش چربی خون

مطالعات نشان می دهد که سیر سیاه باعث بهبود شکل لیپید های سرمی مانند کلسترول، تری گلیسرید، LDL و HDL می شود.

سیر سیاه می تواند شکل لیپید خون در بیماران با فشار خون بالای خفیف را، بهبود بخشد. در یک آزمایش بالینی، 60 شرکت کننده به 2 گروه تقسیم شدند. یک گروه به میزان 6 گرم سیر سیاه و به گروه دیگر 2 بار در روز قبل از غذا. هر صبح و هر عصر به مدت 12 هفته دارونما داده شد. در این آزمایش سیر سیاه باعث افزایش HDL در مقایسه با گروه دارونما در پایان مطالعه شد.

مکمل سیر سیاه، سرم آپوB (لیپو پروتئین آتروژنیک)، که یک عامل خطرناک برای بیماری های عروق کرونری است را، کاهش می دهد.

سیر سیاه و محافظت از کلیه

کلیه یکی از مهم ترین ارگان های بدن است. از اصلی ترین وظایف آن بیرون راندن مواد زاید تولید شده بر اثر متابولیسم یا مواد خورده شده می باشد. کنترل حجم و ترکیب مایعات بدن نیز از کارکرد های کلیه می باشد. قسمت عمده حفظ تعادل بین میزان دریافت و میزان دفع در مورد آب و تغریبا تمام الکترولیت های بدن بر عهده کلیه ها می باشد. کلیه ها مهم ترین وظیفه خود را با تصفیه پلاسما، بسته به نیاز های بدن انجام می دهد. کلیه ها با دفع مواد ناخواسته توسط ادرار، بدن را تمیز کرده و مواد مورد نیاز را به خون باز می گردانند. گاهی اوقات عدم کارکرد صحیح کلیه یا وجود سموم خارجی، موجب سمی شدن کلیه ها می شود.

کولیستین یک انتی بیوتیک است که برای درمان عفونت های ناشی از باکتری های گرم منفی، استفاده می شود، اما چون سمیت

کلیوی ایجاد می کند استفاده از آن محدود می باشد. به عبارتی، کولیستین باعث افزایش سطح نیتروژن اوره و کراتینین در سرم خون

می شود.

بر اساس مطالعات انجام شده خواص درمانی سیر سیاه، مانع از افزایش سطح این مواد در اوره و خون می شود. سیر سیاه همچنین، سطح

بیومارکر های تنش اکسیداتیو مانند هیدروکسی دئوکسی گوانوزین و مالون دی آلدئید را کاهش و سطح آنزیم هایی مانند سوپر اکسید

دیسموتاز و کاتالاز را که مانع از التهاب کلیه می شوند و نقش آنتی اکسیدانی دارند، افزایش می دهد. به همین دلیل است که سیر سیاه

از کلیه در برابر سمیت ناشی از کولیستین محافظت می کند و مانع از آسیب بافت کلیوی می شود.

 

خرید سیر سیاه (لطفا کلیک کنید)

سیر سیاه چیست

 

بازگشت به لیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.